O projekcie

O projekcie Akademia Młodego Ekonomisty (AME) to program edukacji ekonomicznej, prowadzony przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z lokalnymi partnerami: Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu oraz Uniwersytetach w Białymstoku, Szczecinie i Łodzi.

Akademia funkcjonuje od września 2008 roku jako siostrzany program Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Warszawie. Ośrodek AME w Katowicach działa od września 2010 roku. Od września 2011roku funkcjonują ośrodki AME w Poznaniu i Białymstoku. Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne.

AME działa w systemie semestralnym. Semestr zajęć obejmuje 6 spotkań. Każde z nich trwa 90 minut i obejmuje wykład oraz warsztaty. Problematyka zajęć koncentruje się wokół zagadnień z zakresu zarządzania, ekonomii, marketingu, historii gospodarczej, psychologii i etyki biznesu (zobacz: aktualny program zajęć dla młodzieży oraz program zajęć archiwalnych edycji AME).

W każdym semestrze w zajęciach bierze udział około 500 uczniów 7. i 8. klas szkół podstawowych. Limit przyjęć do Akademii określany jest indywidualnie dla każdego ośrodka. Średnia liczebność grup wynosi 100 osób. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich oraz ekspertów Fundacji. W realizacji zajęć warsztatowych pomagają studenci kierunków ekonomicznych oraz psychologii.

Po każdym spotkaniu na stronie internetowej publikowane są materiały edukacyjne z wykładu (zobacz: baza wiedzy) oraz prezentowana jest galeria zdjęć uczestników oraz zdjęcia prac warsztatowych.


Semestr zajęć kończy się testem wiedzy i wręczeniem wartościowej nagrody dla najlepszego studenta z danego ośrodka. Zaliczenie semestru zajęć uzyskują wszyscy studenci, którzy wezmą udział w conajmniej czterech zajęciach AME (zobacz galerię najlepszych studentów).

Program AME obejmuje również serie spotkań dla rodziców z zakresu wychowania i edukacji ekonomicznej dzieci (zobacz: aktualny program zajęć dla rodziców oraz program zajęć archiwalnych edycji AME).Biuro Główne Akademii Młodego Ekonomisty prowadzone jest przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.

organizatorzy