O projekcie

O projekcie Akademia Młodego Ekonomisty (AME) to program edukacji ekonomicznej gimnazjalistów, prowadzony przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z lokalnymi partnerami: Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu oraz Uniwersytetach w Białymstoku, Szczecinie i Łodzi.

Akademia funkcjonuje od września 2008 roku jako siostrzany program Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Warszawie. Ośrodek AME w Katowicach działa od września 2010 roku. Od września 2011roku funkcjonują ośrodki AME w Poznaniu i Białymstoku. Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne.

AME działa w systemie semestralnym. Semestr zajęć obejmuje 6 spotkań. Każde z nich trwa 90 minut i obejmuje wykład oraz warsztaty. Problematyka zajęć koncentruje się wokół zagadnień z zakresu zarządzania, ekonomii, marketingu, historii gospodarczej, psychologii i etyki biznesu (zobacz: aktualny program zajęć dla młodzieży oraz program zajęć archiwalnych edycji AME).

W każdym semestrze w zajęciach bierze udział około 500 gimnazjalistów. Limit przyjęć do Akademii określany jest indywidualnie dla każdego ośrodka. Średnia liczebność grup wynosi 100 osób. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich oraz ekspertów Fundacji. W realizacji zajęć warsztatowych pomagają studenci kierunków ekonomicznych oraz psychologii.

Po każdym spotkaniu na stronie internetowej publikowane są materiały edukacyjne z wykładu (zobacz: baza wiedzy) oraz prezentowana jest galeria zdjęć uczestników oraz zdjęcia prac warsztatowych.


Semestr zajęć kończy się testem wiedzy i wręczeniem wartosciowej nagrody dla najlepszego studenta z danego ośrodka. Zaliczenie semestru zajęć uzyskują wszyscy studenci, którzy wezmą udział w conajmniej czterech zajęciach AME

(zobacz galerię najlepszych studentów).

Program AME obejmuje również serie spotkań dla rodziców z zakresu wychowania i edukacji ekonomicznej dzieci (zobacz: aktualny program zajęć dla rodziców oraz program zajęć archiwalnych edycji AME).Biuro Główne Akademii Młodego Ekonomisty prowadzone jest przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.