Polecane artykuły

Nastoletni biznesmeni z Polski, Marta Bellon., Puls Biznesu
Od pomysłu do własnej firmy droga daleka i wyboista. Zwłaszcza jeśli ma się naście lat. Aspirujący przedsiębiorcy udowadniają jednak, że determinacją można wiele zdziałać.

Dwulatki do szkół., Dziennik "Rzeczpospolita"
Najnowszy kanadyjski raport postuluje dofinansowanie przez rząd edukacji już dla dwuletnich dzieci. Autorzy raportu przekonani są, że wczesne nauczanie przyniosłoby korzyści zarówno dzieciom, jak i całemu krajowi.

Z lęku przed tablicą, Ewelina Pietryga., Rp.pl - Styl życia - Wychowanie
Czy mądra mama pozwoli czasem nie iść dziecku do szkoły? Lęk przed szkołą, fobia szkolna, lenistwo - jak właściwie klasyfikować zachowania dziecka, które unika szkoły?

Ustrzec dziecko przed stereotypami, Renata Czeladko., Rp.pl - Kraj - Edukacja
Rozważania nad problemu wychowania i kształcenia w duchu tolerancji i wolności od stereotypów, czyli jak uczyć i wychowywać dziecko, by nie myślało stereotypowo.

Maluch przed telewizorem to uczeń w opałach., Rp.pl - Zdrowie - Dziecko
Naukowcy radzą, by w trosce o zdrowie dzieci, rozsądnie dawkować im telewizyjną rozrywkę. Ostrzegają: "Skutki przesiadywania przed telewizorem we wczesnym dzieciństwie odezwą się najprawdopodobniej u dziesięciolatków".

Od przedszkola do miliona, Tomasz Molga., Tygodnik "Wprost", nr 10/2010 (1414)
Amerykańscy specjaliści zachęcają, by w świat finansów wprowadzać dzieci już od najmłodszych lat. Zapewniają jednocześnie, że edukując w tym zakresie, zapewniamy dzieciom dobry start i finansową samowystarczalność w dorosłym życiu. Czy obecny za oceanem i w krajach Europy Zachodniej boom na edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży dotrze do Polski?

Coaching dziecięcy, Renata Mazurowska., Rp.pl - Styl życia - Wychowanie
Parent coaching, czyli typ coachingu skierowany do rodziców to metoda szkoleniowa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Od niedawna dostępna też w Polsce. Artykuł przybliża aspekty związane z rodzicielstwem, w jakich trener osobisty jest w stanie pomóc oraz korzyści, jakie wiążą się ze wskazaną metodą szkoleniową.

Pieniądze są dla dzieci, Sonia Ross., polskatimes.pl – internetowe wydanie dziennika ogólnopolskiego
Refleksje na temat edukacji przedsiębiorczej dzieci z interesującymi odwołaniami do wyników badań stanu edukacji finansowej przeprowadzonych na zlecenie NBP oraz szeregiem nawiązań do praktyki dnia codziennego.

On mi dokucza! , Justyna Dąbrowska na podstawie materiałów Illinois Early Learning Project., eDziecko.pl – serwis dla rodziców
Czy konflikt dziecka z kolegami może stać się konstruktywnym doświadczeniem? Jak pomóc dziecku uporać się z agresywnymi zachowaniami jego rówieśników? Kiedy bezpośrednia interwencja rodzica jest zbędna, a kiedy konieczna?

Koncepcja przywództwa sytuacyjnego w wychowaniu dzieci, Ken Blanchard., psychologia.net.pl – portal psychologiczny
„Entuzjastyczny debiutant”, „rozczarowany adept”, „ostrożny praktyk” czy „samodzielny ekspert? Prawidłowe rozpoznanie poziomu kompetencji i zaangażowania dziecka jest pierwszym krokiem do efektywnego wychowywania – twierdzi autor artykułu. Zastosowanie koncepcji przywództwa sytuacyjnego w wychowaniu dzieci omawia na przykładach, wskazując przy tym na korzyści płynące z analizowanego transferu.

Gry video uczą matematyki., serwis internetowy Fundacji Think! – Instytut Rozwoju Komunikacji i Edukacji
„Naucz się matmy, albo zgiń podejmując kolejne bezowocne próby” – to motto nowoczesnej gry komputerowej „Dimenxian” łączącej w sobie dobrą zabawę i naukę matematyki. Innowacyjna metoda nauczania matematyki została doceniona przez amerykańskich nauczycieli, którzy dostrzegli w niej doskonałe uzupełnienie wiedzy przekazywanej tradycyjnymi metodami.

Nauczanie języków obcych z zastosowaniem wirtualnych światów oraz serwisów społecznościowych, Urszula Świerczyńska-Kaczor., e-mentor – czasopismo internetowe Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
„Wirtualne światy są stworzone do zabawy i eksperymentowania, zaś serwisy społecznościowe służą przede wszystkim nawiązywaniu nowych znajomości. Mimo odrębności celów w obu społecznościach znajdziemy wielu użytkowników, którzy pobyt w wirtualnej przestrzeni traktują jako okazję do pogłębiania znajomości języka obcego.”

Przestrzeń wirtualna w procesie wspomagania rozwoju i życia człowieka, Balsam Aouil., psychologia.net.pl – portal psychologiczny
Wychodząc od analizy fenomenu świata wirtualnego autor artykułu przechodzi do omówienia szerokiego spectrum szans i możliwości wspomagania praktyki edukacyjnej i terapeutycznej dzieci i młodzieży za pomocą programów komputerowych i Internetu. Rodzic znajdzie tu ponadto wskazówki co do oceny edukacyjnych programów multimedialnych czy serwisów internetowych.

Why „teens” are crazy and the need for a short leash, wywiad Kate Fillion z Michael'em Bradley'em., Macleans Magazine
Inspirujący wywiad z amerykańskim psychologiem Micheal'em Bradley'em specjalizującym się w pracy z młodzieżą, a w nim odpowiedzi, na nurtujące każdego rodzica, pytania: co takiego dzieje się z nastolatkami, że zachowują się w sposób „zwariowany”?, jak reagować na wybryki nastoletniego dziecka?, jak powinien zachować się rodzic w sytuacji, gdy dziecko nie chce rozmawiać?

organizatorzy